Z ŻYCIA SZKOŁY


ROK SZKOLNY 2020/2021

NASZE OSIĄGNIĘCIAKONKURSYAKCJE

29 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W imieniu całego sztabu DZIĘKUJEMY wszystkim zaangażowanym w organizację 29 Finału WOŚP. Dziękujemy darczyńcom, wolontariuszom i ofiarodawcom. Dzięki Państwa wielkim sercom udało się nam uzyskać ponad 3000 zł z wpłat do puszek (w tym 470 zł ze zbiórki w UG Grzmiąca) oraz 1517 zł z aukcji internetowej.

Jeszcze raz składamy WIELKIE PODZIĘKOWANIA i liczymy na ponowne zaangażowanie za rok. Bądźmy bogatsi o dobre serce.

dyplom za udział w WOŚP uczniowie podczas zbiórki WOŚP

ROZSRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „DRZEWO W KRAJOBRAZIE”

Zakończył się konkurs fotograficzny „Drzewo w krajobrazie” organizowany przez Monikę Stokowiec oraz Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Iwinie.

Z zaproszenia do udziału skorzystało 12 uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Grzmiąca. Na konkurs wpłynęło 20 prac fotograficznych.

Jury w składzie: Alicja Trzaskowska, Monika Stokowiec, Celina Dziuba-Bartnik, Jowita Okurowska wyłoniło laureatów:

1.Miejsce I-Szymon Giżycki z Zespołu Szkół w Grzmiącej, zdjęcie „Mglisty poranek”,

2.Miejsce II-Dorota Tomaszewicz z Zespołu Szkół w Grzmiącej, zdjęcie „Barwy Natury”,

3.Miejsce III-Maja Czerw z Zespołu Szkół w Grzmiącej, zdjęcie „...z tamtej strony jeziora”,

4.Wyróżnienie-Filip Tomaszewicz z Zespołu Szkół w Grzmiącej, zdjęcie „Złota polska jesień”,

5.Wyróżnienie-Sandra Mejer ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie, zdjęcie „Z innej perspektywy”.

Fundatorami nagród byli:

1.Patryk Makowski-wójt Gminy Grzmiąca

2.Aleksandra Lachowska-zastępca wójta Gminy Grzmiąca

3.Monika Stokowiec-przewodnicząca Rady Gminy Grzmiąca

4.Kacper Szcześniak.

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy wiosną do udziału w kolejnym konkursie fotograficznym „Ciekawe miejsca w Gminie Grzmiąca”. Już teraz można zacząć fotografować różne miejsca w naszej gminie.

Monika Stokowiec

„Mglisty poranek” Szymon Giżycki I miejsce „Barwy natury” Dorota Tomaszewicz II miejsce

 „...z tamtej strony jeziora” Maja Czerw III miejsce

„Złota polska jesień” Filip Tomaszewicz Wyróżnienie

„Z innej perspektywy” Sandra Mejer Wyróżnienie

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W czwartek 5 listopada pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Skromna uroczystość odbyła się w Sali lekcyjnej w obecności wychowawcy i bibliotekarza. Uczniowie zostali poddani kilku próbom. Musieli ułożyć puzzle i przedstawić bajkę, z której pochodzi przedstawiona w układance postać, rozwiązywali zagadki, opowiadali, w jaki sposób obchodzimy się z książkami nie tylko wypożyczanymi z biblioteki. Wysłuchali oni również fragmentu przygód bohatera ich lektury Plastusia. Musieli także sami zaprezentować wiersze i piosenkę o książkach i szkolnej bibliotece. Kulminacyjnym momentem było złożenie uroczystego ślubowania.

Ta skromna uroczystość była również okazją do zapoznania pierwszoklasistów z projektem „Mała książka – wielki człowiek”, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych.

Uczniowie oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali wyprawki czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

Pierwszaki układają puzzle Pierwszaki składają śluboweanie Pierwszaki z pamiątkowymi dyplomami Pierwszaki prezentują wyprawkę czytelniczą

PRZERWA NA CZYTANIE

22 października 2020 roku Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Iwinie wzięła udział w I Międzynarodowej Edycji Przerwy na Czytanie. Ze względu na pandemię w szkole obecne były tylko klasy I –III i oddział przedszkolny. Wszyscy obecni w tym dniu w szkole tj. 30 uczniów przystąpiło do akcji. Miała ona na celu zachęcić do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Czytano podczas przerwy śniadaniowej (godz.9.10 -9.20) w sali lekcyjnej i na sali gimnastycznej.

dzieci z oddziału przedszkolnego z książkami klasa 2 czyta książki

klasa 3 na Sali gimnastycznej czyta książki podziękowanie za zbiór nakrętek dla Zuzi

DZIECI LISTY PISZĄ…

Klasa III przystąpiła do realizacji projektu edukacyjny, pt. „Dzieci listy piszą…”. Celem projektu jest przede wszystkim przypomnienie zasad pisania listu oraz kształtowanie postawy szacunku wobec drugiego człowieka okazywanej w korespondencji (estetyka, pisownia wielką literą wyrazów wskazujących na adresata).

Najlepszym sprawdzianem, na ile te założenia są osiągnięte jest napisanie „prawdziwych” listów do realnych osób i ich wysłanie. W tym celu uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią Anną Purgal rozpoczęli korespondencję z uczniami klasy II a Szkoły Podstawowej nr.7 w Szczecinku.

Anna Purgal

Klasa III pisze pierwszy list

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W związku z istniejącą sytuacją Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbył się w innej formie niż zawsze. 02.10.2020 r. została przeprowadzona akcja, podczas której uczniowie klasy IV, V, VII i VIII na zajęciach matematyki oraz uczniowie klasy III na wesoło utrwalali tabliczkę mnożenia w zakresie 100. Poprzez liczne zabawy uczniowie mogli utrwalić i sprawdzić swoje umiejętności matematyczne. Finałem gier i zabaw w klasie III był konkurs, podczas którego wyłoniono klasowego "Mistrza tabliczki mnożenia". Została nim Katarzyna Kacprzak. "Mistrzem tabliczki mnożenia" w klasie IV został Dominik Bartnik, w klasie V - Maciej Kacprzak, w klasie VII - Mariusz Kiełtyka a w klasie VIII - Oliwia Lipian. Uczniowie klas starszych mieli okazję odświeżyć sobie niezbędną wiedzę oraz w dniu święta zmierzyć się z łamigłówkami matematycznymi, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zmotywuje uczniów do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Za rok z pewnością ponownie przyłączymy się do akcji bo najlepsza jest nauka przez zabawę.

Anna Purgal i Beata Laube

Kabum- zabawa klasy III z mnożeniem

Klasa III ćwiczy mnożenie Klasa III ćwiczy różne sposoby mnożenia

Klasa III -Dzień Tabliczki Mnożenia Zwycięzca Kabum -Dominik klasa III

Muchy matematyczne - klasa V

Muchy matematyczne - klasa VII

Uczniowie klas starszych - domino w kształcie koła

Uczniowie klas starszych - kosz z tabliczką mnożenia

WYJAZD KLASOWY DO DOBRZYCY

Nasza klasa w roku szkolnym 2019/2020 brała udział w konkursie organizowanym przez Bank Spółdzielczy w Białogardzie pod nazwą "Regularne oszczędzanie klasowe wygrywanie z Bankiem Spółdzielczym w Białogardzie".

We wrześniu tego roku dowiedzieliśmy się, że nasza klasa otrzymała główną nagrodę w kwocie 1000 zł. Nagrodę te przeznaczyliśmy na organizację wycieczki klasowej do ogrodów położonych w Dobrzycy "Hortulus".

Odbyła się ona 24 września. Po przybyciu na miejsce czekał na nas przewodnik, który oprowadził nas po ogrodach tematycznych: japońskim, skalnym, leśnym i francuskim. Podziwialiśmy żółwie błotne. Następnie udaliśmy się do ogrodów cztery pory roku. Tutaj weszliśmy na wieżę 20 m i chodziliśmy po labiryntach.

To była bardzo udana wycieczka.

Agata Szewczyk, klasa V

Hortulus - ogrody tematyczne

Klasa V wspólne zdjęcie przy stole Lasek brzozowy

Wspólne zdjęcie z wychowawcą Zdjęcia pamiątkowe

WYCIECZKA DO STANICY HARCERSKIEJ W DRĘŻNIE

W sobotę 19 września uczestnicy koła geograficznego, harcerze zastępu „Morsy” 21 WDH Fregata udali się na rajd z rodzicami do Stanicy Harcerskiej im. Marcina Wielochowskiego w Drężnie.

Uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w grze terenowej w której zmagali się z odczytywaniem mapy, przygotowywaniem wierszy, piosenek, plakatów o tematyce ekologicznej oraz grach i zabawach ruchowych.

Każdy trzeci weekend września to czas sprzątania śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania w związku z tym rodzice oraz uczniowie udali się do lasu otaczającego stanicę i zebrali znalezione tam odpady.

W czasie zabaw nie zabrakło też działań edukacyjnych. Uczniowie korzystając z aplikacji c:geo szukali skrytki geocachingowej utrwalając przy tym wyznaczanie i odczytywanie współrzędnych geograficznych oraz korzystanie z mapy i urządzenia gps.

Spotkanie zakończono ogniskiem z kiełbaskami. Organizatorem wyjazdu była nauczycielka geografii Monika Stokowiec.

Uczniowie z planem stanicy

Zdjęcie grupowe rajdu z rodzicami

SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2020

„Sprzątanie Świata” to polska edycja międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World”, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Iana Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W naszym kraju „Sprzątanie Świata” zainicjowała w 1994 roku założycielka Fundacji Nasza Ziemia – Mira Stanisławska-Meysztowicz. Od tej pory kampania organizowana jest nieprzerwanie co roku, zawsze w trzecim tygodniu września, stając się jedną z najstarszych i największych kampanii z zakresu edukacji ekologicznej w naszym kraju.

zasady segregacji odpadów

W tym roku szczególną uwagę poświęcimy plastikowi. Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej, ale już teraz możemy zastanowić się, czy możemy zredukować swoje zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają.

Nasza szkoła również bierze aktywny udział w tego rodzaju przedsięwzięciach, czego dowodem jest corocznie prowadzona akcja proekologiczna „Sprzątania Świata” . W tym roku do akcji przyłączyły się dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1-4 pod opieką pani R. Piątkowskiej, C. Dziuba-Bartnik, A. Jasiulek, A. Purgal oraz E.Owczarskiej. Wszyscy uczestnicy zapoznani zostali z celem tegorocznej akcji, przypominali sobie zasady segregacji odpadów.

sprzątamy okolice szkoły

Tradycyjnie włączyliśmy się w akcję „Sprzątanie świata”, sprzątając teren wokół szkoły i obszar w sąsiedztwie. Uczniowie wraz z nauczycielami, wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czyste środowisko.

Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.

podziękowania za udział w akcji

Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać i dbać o nasze wspólne dobro.

Anna Purgal


DZIEŃ KROPKI

Święto Dot Day czyli Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzi się 15 września od 2009 roku. Historia tego święta rozpoczęła się od książki Petera Reynoldsa „The Dot”. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości.

poznajemy historię kropki

Z tej okazji, 15 września, uczniowie klasy III uczestniczyli w wielu ciekawych lekcjach z kropkami w tle, które są symbolem ich talentów. Te symboliczne kropki miały przypomnieć im o talentach jakie mają, o tym, że należy pielęgnować swoje umiejętności i dzielić się nimi z innymi.

kropka w plastyce

zabawy z kropką

Motyw kropki był obecny na wszystkich zajęciach. Były gry matematyczne, kodowanie, szyfrowanie, wypowiedzi pisemne na języku polskim o swojej wyjątkowości. Powstały piękne prace plastyczne, z kropką w roli głównej.

szyfrujemy

szyfry z kropką

Nie zabrakło również zabaw ruchowych z kolorowymi kropkami.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, za udział w święcie kreatywności i odkrywania talentów .

Dzień Kropki sprawił uczniom wiele radości.

Anna Purgal

DZIEŃ KROPKI

15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, którego celem jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki ma uświadomić młodzieży, że trzeba być odważnym, aby pokonać wszelkie trudności. Dla nas – nauczycieli święto to powinno być za to pretekstem do refleksji nad tym, czy w pogoni za realizacją programu nie zapominamy o talentach drzemiących w naszych uczniach.

W tym roku po raz pierwszy w obchody Dnia Kropki włączyły się na języku polskim klasy starsze. Na zajęciach uczniowie klas VI-VIII poznali genezę tego święta – wysłuchali opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta miała uświadomić, że w każdym z nas drzemie jakiś ukryty talent. Następnie uczniowie klasy VI wykonali kropki – motywatorki. Wypełniali kolorami przygotowany szablon, a w jego środku umieszczali hasło podnoszące na duchu lub dodające odwagi, pewności siebie, wiary we własne możliwości. Natomiast uczniowie klas VII-VIII przynieśli tego dnia do szkoły kamienie, które następnie ozdabiali według własnego pomysłu. Powstały z tego prawdziwe dzieła sztuki! Następnego dnia redagowali opowiadania przedstawiające historię swojego kamienia. I w tym przypadku nie zabrakło wesołych, zwariowanych, a nawet zapierających dech w piersiach historii.

Karolina Lachowska-Majchrzak


NAGRODA BANKU SPÓŁDZIELCZEGO

W roku szkolnym 2019/2020 Bank Spółdzielczy w Białogardzie zorganizował konkurs dla szkół podstawowych – Regularne oszczędzanie – klasowe wygrywania z Bankiem Spółdzielczym w Białogardzie. Celem konkursu była edukacja dzieci i młodzieży w zakresie różnych form oszczędzania oraz pogłębianie wiedzy na temat bankowości spółdzielczej. Trwał on od 01 września 2019r. do 31 marca 2020r. Każda klasa otrzymywała jeden punkt za każdy rachunek ucznia klasy zgłoszonej do konkursu.

wychowawca, przedstawiciel banku, dyrektor szkoły

list gratulacyjny

przedstawiciele nagrodzonej klasy

bon nagrodowy

Nagrodę otrzymuje klasa z największą liczbą punktów w danej szkole. W tym konkursie wygrali uczniowie klasy czwartej (obecnie piątej). Nagrodą jest dofinansowanie przez Bank Spółdzielczy w Białogardzie wycieczki klasowej w kwocie 1000 zł. Dwóch uczniów – Zuzanna Łukaszewska i Maciej Kacprzak otrzymali upominki od banku.

Ewa Owczarska - wychowawca