Z ŻYCIA SZKOŁY


ROK SZKOLNY 2019/2020MATEMATYKA W WIERSZACH I RYMOWANKACH

W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie w dniu 28 stycznia 2020 roku został ogłoszony konkurs dla rodziców uczniów klas IV - VIII. Konkurs miał charakter interdyscyplinarny. Obejmował przedmioty: matematyka i język polski. Zadaniem rodziców było przygotowanie krótkiej formy literackiej związanej z matematyką, nauczaniem lub uczeniem się matematyki. Utwór miał zachęcać do uczenia się matematyki lub ułatwiać zapamiętywanie pojęć, zasad, metod, procedur związanych z edukacją szkolną. Prace konkursowe należało dostarczyć do 6 marca 2020 roku. Niestety na konkurs wpłynęły tylko dwie prace.

W dniu 9 marca komisja w składzie: Karolina Lachowska - Majchrzak (n-l języka polskiego), Anna Purgal (n-l edukacji wczesnoszkolnej) i Beata Dziuba (Radna Gminy Grzmiąca) dokonała oceny prac. Kryteria oceny skupiały się głównie na: zgodności z tematyką, twórczym charakterze utworu, poprawności stylistycznej i językowej, związku tytułu utworu z treścią, poziomie literackim pracy, samodzielności i oryginalności wiersza/rymowanki/ wyliczanki. I miejsce otrzymał pan Robert Grelewski i II miejsce otrzymała pani Monika Mejer.

W marcu miał się odbyć "Dzień Matematyki" jednak z powodu COVID - 19 ten dzień się nie odbył oraz nie odbyło się podsumowanie konkursu dla rodziców. Rodzice mieli otrzymać dyplomy okolicznościowe i nagrody rzeczowe. Myślę, że nadejdzie taka chwila aby wręczyć te dyplomy i nagrody. Chciałabym podziękować rodzicom, którzy wykazali się zaangażowaniem.

Organizator konkursu - Beata Laube nauczyciel matematyki


"Z matematyką przez życie"

Choć nie każdy ją pojmuje, ze sprawdzianów miewał dwóje.

Ściągi gdzieś w rękawie chował, bo się słabo przygotował.

Wiedział, że to jest nieładnie liczył, że choć trójka wpadnie.

A tu Pani go złapała, ze sprawdzianu znowu pała.

Z odpowiedzi przy tablicy, każdy na cud jakiś liczył.

Lecz niestety drogie dzieci, żadna pomoc z nieba Wam nie zleci.

Jeśli każdy z Was się nie przyłoży, nie podzieli, nie pomnoży,

nie podniesie do potęgi choćby nie wiem jakie dostał cięgi.

Już nie wspomnę o ułamkach, o pierwiastkach i o wzorach, jak obliczyć figur pola.

Prawda jest taka, że MATEMATYKA, każdego z nas w życiu dotyka.

Idąc przez życie wszyscy, wszystko coś liczycie:

Jaki metraż ma mieszkanie?

Ile reszty mi zostanie?

Ile potrzebuję kasy, by wyjechać gdzieś na wczasy?

Jak wysoka jest ta góra i głęboka tamta dziura?

Jaki przekrój ma ta rura?

Ile waży ta figura?

I dlatego koleżanko i kolego nauka MATEMATYKI to coś bardzo ważnego.

Pewnie każdy z Was powie po co mi Ona i tak żaden ze mnie nie będzie uczony czy uczona.

A kto wie co los dla Was przygotował i co każdy z Was w życiu będzie rachował.

A tajemnica do zrozumienia matematyki jest taka:

- żeby zawsze na lekcji uważać,

- poznany materiał sobie powtarzać,

- trochę potrenować w domu, a nie będzie straszna nikomu.

A po pewnym czasie sami zauważycie, że bez problemu wszystko liczycie.

I na kolejnym sprawdzianie, nie będziecie liczyć na cud, bo sami rozwiążecie zadanie.

Robert Grelewski, absolwent SP Iwin


"Od maluszka do geniuszka"

Kto ukończył choć dwa latka,

wie jak wygląda kratka,

a w krateczkach są cyferki pisane od ręki,

między nimi są też znaki,

które stawiają uczniaki.

Najpierw uczą się dodawać,

by nagrody móc dostawać.

Z wiekiem wchodzą nowe funkcje,

pozwalające na konstrukcje.

Tak ją w skrócie Wam opiszę,

mnożyć, dzielić się nauczycie.

Czy odważny z Was ktoś jest,

i odgadnie wiersza treść?

Jaki przedmiot ukrył się?

Powinniście sami wiedzieć,

ale mogę podpowiedzieć.

Nie jest to informatyka,

lecz matematyka!!!

Monika Mejer, absolwentka SP Iwin


MATEMATYCZNA KARTKA ŚWIĄTECZNA

Uczniowie klas starszych uczestniczyli w e - konkursie, którego przedmiotem było wykonanie pracy plastycznej nawiązującej do tematu "Matematyczna kartka świąteczna" - prezentującej treści matematyczne oraz oddającej klimat nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Prace można było wykonać dowolną techniką: komputerowo w programie Paint lub innym programie lub dowolną techniką plastyczną. Uczniowie prace przysyłali na pocztę organizatora konkursu.

Ogólnie na konkurs wpłynęło 20 prac, trzy prace z klasy IV, dziesięć prac z klasy V, trzy prace z klasy VI i cztery prace z klasy VII. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Dla wszystkich uczniów, którzy się zaangażowali wielkie słowa podziękowania. Wszystkie prace zostaną nagrodzone małymi upominkami w momencie kiedy wszyscy wrócimy do szkoły.

Organizator konkursu - Beata Laube


WALENTYNKI

W dniu 7 lutego 2020r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie obchodziliśmy Dzień Świętego Walentego, w którym przekazaliśmy życzenia tym osobom, które darzymy sympatią i przyjaźnią. Organizatorem imprezy była rada wolontariatu. Już od rana panował u nas specyficzny, pełny uniesienia nastrój. Organizatorzy imprezy zorganizowali w tym dniu sprzedaż kartek walentynkowych, ciasteczek i balonów oraz specjalną Pocztę Walentynkową, aby można było przekazać walentynkowe wyznania najbliższym.

Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem dyrektora szkoły, nauczycieli i wychowawców. Walentynki przyniosły społeczności szkolnej wiele radości. Dzień ten ma przypominać nam o tym, co jest w życiu najważniejsze.

Z okazji Święta Walentego Szkolna Kasa Oszczędności pod koniec stycznia ogłosiła konkurs plastyczny na Walentynkę SKO w dowolnym formacie. Na konkurs wpłynęło 12 prac. Oczywiście na wszystkich walentynkach dominowały serduszka, kwiatki i logo SKO. W dniu 5 lutego komisja konkursowa w składzie: Pani Alicja Trzaskowska - dyrektor szkoły, Pani Beata Laube - opiekun SU i Pani Beata Dziuba - radna Gminy Grzmiąca, dokonała oceny prac i wyłoniła zwycięzców. I miejsce zajął Maciej Kacprzak, II miejsce otrzymała Agata Szewczyk a III miejsce - Klaudia Mejer. Przyznano również trzy wyróżnienia dla: Laury Rydz, Alicji Pacholczyk i Majki Kopczyńskiej. Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Świętowanie walentynkowe ma już wielu zwolenników pośród nas, bo uczy okazywania uczuć, a tym samym niesie radość i zadowolenie.

Samorząd Uczniowski


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM KRUS

5 lutego 2020 r. odbyło się w Szkole spotkanie z przedstawicielem KRUS, który zapoznał uczniów z zagrożeniami występującymi w gospodarstwie rolnym. Celem spotkania było przeprowadzenie uczniom pogadanki na temat zasad bezpieczeństwa podczas pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń wypadkowych związanych z upadkami.

Na zakończenie pogadanki zaprezentowany został film edukacyjny pt. "Bezpieczeństwo dzieci na wsi". Rozdano również uczniom broszury promujące bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym. Prelegent poinformował także uczniów o możliwości wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym, który przebiegać będzie pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz".

Samorząd Uczniowski


AKORDEONOWA WIRTUOZERIA

5 lutego 2020r. gościliśmy w Szkole Koszalińskie Akordeonowe Trio w składzie: Agnieszka Wojciul, Wojciech Jaśkiewicz i Michał Cholka. Światowej sławy zespół muzyczny zaprezentował nam m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Pageant (po polsku korowód) - utwór skomponowany przez J. Wojtarowicza. Muzycy pokazali, jak dzięki odpowiedniej aranżacji, piękne są dźwięki i akordy oraz całe linie melodyczne wydobywające się z akordeonu. Konferansjer - Pan Robert Zborowski, w ciekawy sposób opowiedział o historii i budowie niezwykłego instrumentu – akordeonie.

Artyści, którzy odwiedzają naszą szkołę dają uczniom okazję do nauki i zapewniają rozrywkę na wysokim poziomie. Dzięki nim nauka staje się zabawą i przyjemnością.

Violetta Putek - nauczyciel muzyki


W KARNAWALE TO SĄ BALE!!!

Dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkie dzieci naszej szkoły. Tradycyjnie, tuż przed feriami zimowymi odbyła się zabawa karnawałowa.

W dniu 03 lutego wspaniałą atmosferę wyczarował DJPRZEMO ze Szczecinka, który w brawurowy sposób poprowadził wspaniałą zabawę. Na parkiecie bawili się wspólnie uczniowie klas młodszych i starszych oraz dzieci oddziału przedszkolnego.

DJ inspirował wszystkich do szalonej i radosnej zabawy. Przy takich hitach jak "Makarena", "Gangnam Style", "Mama ostrzegała", "Przez Twe oczy zielone" czy "Jedzie pociąg z daleka" tańczyli wszyscy bez wyjątku. Były korowody, kółeczka i tańce w parach.

Rada Rodziców urozmaiciła zabawę karnawałową wspaniale zaopatrzoną kawiarenką, popcornem i watą cukrową. Samorząd Uczniowski wraz ze Szkolną Kasą Oszczędności przygotowali karnawałową loterię fantową.

Dziękujemy DJPRZEMO dzięki, któremu zabawa karnawałowa udała się jak nigdy i na długo pozostanie w pamięci dzieci i uczniów. Wspaniała muzyka sprawiła, że bawili się zarówno mali, jak i dorośli. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki.

Samorząd Uczniowski


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 stycznia 2020 roku odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą zostały zaproszone babcie i dziadkowie uczniów klas 0-III. Goście, jak co roku, nie zawiedli i przybyli bardzo licznie. Część artystyczną przygotował p. Renata Piątkowska, Violetta Putek, Anna Purgal i Celina Dziuba-Bartnik.

Występ wzbogaciły pięknie i wesołe tańce. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz przedstawili krótką inscenizację związaną z tym świętem. Część artystyczna zakończyła się wręczeniem laurek i drobnych upominków wykonanych przez wnuczęta. Uroczystość umilał słodki poczęstunek przygotowany dla wyjątkowych gości.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.

Anna Purgal


SPEKTAKL HISTORYCZNY

17 stycznia 2020 roku do naszej Szkoły zawitali panowie z Agencji Widowisk Historycznych „Arkana” w Toruniu ze spektaklem pt."Jak Sobieski pod Wiedniem wojował".

Podczas godzinnej prezentacji przybliżyli uczniom wydarzenia z okresu od II połowy XVI wieku do końca wieku XVII. W programie znalazły się scenki historyczne z udziałem publiczności, pokaz wybijania monet w mennicy króla Jana III Sobieskiego.

Spektakl zawierał elementy interaktywne, a współpraca animatorów z dziećmi polegała na ukazaniu w bardzo przystępnej formie, informacji o polskiej Sarmacji. Program przedstawienia obejmuje ponadto pokazy walk szlachty na szable w strojach i uzbrojeniu, właściwych temu okresowi. Dzieci miały również możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów, strojów i uzbrojenia używanych w dawnej Polsce.

Podsumowaniem imprezy były konkursy wiedzowe, w których nagrodami były monety wybijane podczas pokazu.

Samorząd Uczniowski


ATOMOWI NAUKOWCY

15 stycznia 2020 roku uczniowie naszej Szkoły mieli okazję wziąć udział w pokazach fizyczno - chemicznych "Atomowi naukowcy".

Przeprowadzaliśmy doświadczenia z użyciem ciekłego azotu, napięciem powierzchniowym oraz ciśnieniem atmosferycznym. Było chwilami groźnie, chwilami bajecznie, a przez moment nawet wybuchowo.

Kontrolowane doświadczenia zainteresowały uczniów i tak uwierzyli w prawa fizyki, że gotowi byli położyć się nawet na gwoździach. Doświadczenia wywoływały u niektórych ogromne emocje.

BYŁO SUPER !!!

Samorząd Uczniowski


DZIEŃ KISIELU

14 stycznia w naszej szkole odbył się Dzień kisielu zorganizowany przez Radę Wolontariatu.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na zakup karmy dla zwierząt w schronisku w Szczecinku.


WYCIECZKA DO SZCZECINKA

W piątek 13 grudnia uczniowie klas I- III udali się na wycieczkę do Szczecinka. Pierwszym punktem były warsztaty pieczenia pierników w Cukierni Pianowscy. W okresie przedświątecznym tworzenie piernikowych reniferów i bałwanków to dla wszystkich było nie lada przeżyciem i świetną zabawą. Z uwagą słuchali i wykonywali polecenia pana Michała, a swoje dzieła sztuki udekorowane masą marcepanową i czekoladą zabrali ze sobą.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K. Makuszyńskiego Filia dla Dzieci i Młodzieży. Panie bibliotekarki przywitały nas w czytelni, która jednocześnie jest centrum multimedialnym. Opowiadały o bogatym księgozbiorze, jakim dysponuje biblioteka, tłumaczyły, w jaki sposób można zapisać się do biblioteki i przy użyciu karty wypożyczać książki. Uczniowie mieli możliwość na własne oczy przekonać się, jak bardzo biblioteka miejska różni się od ich biblioteki w szkole.

Jednocześnie bardzo dobrze odpowiadali na pytania co wolno, a czego nie wolno robić w bibliotece, jak należy się zachowywać a także odgadli wszystkie zagadki i prawidłowo nazwali bohaterów książek.

Tą przedświąteczną wizytę uczniowie zakończyli oglądaniem krótkiego filmu o Mikołaju i słodkim upominkiem, który w tym przedświątecznym czasie pozostawił im właśnie Mikołaj.

Ostatnim punktem wycieczki było wspólne zdjęcie pod choinką.

Iwona Łabęcka


A KIEDY WIGILII PRZYJDZIE CZAS...

A kiedy miłości przyjdzie czas

Zaśpiewa od serca każdy z nas

Dla wszystkich tych

co w pojednania dzień

smucą się...

Tradycyjnie, jak co roku w okresie przedświątecznym w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe. W role aktorów wcielili się uczniowie klas VI i VII, a towarzyszył im chórek złożony z uczennic klasy I,II, III, IV i V.

Zadaniem tegorocznego przedstawienia nie było klasyczne ukazanie historii narodzin Jezusa, ale patrząc na rozterki współczesnego młodego pokolenia była to próba dotarcia do wszystkich tych, którzy zapomnieli o tradycji, więzach rodzinnych, o tym co ważne i co sprawia, że te święta łączą a nie dzielą pokolenia.

W rolę zbuntowanego nastolatka – Sebastiana odrzucającego te jakże ważne wartości wcielił się Wiktor Wyka z klasy VII, a towarzyszył mu jak zawsze kuszący każdego człowieka diabeł - Bartek Czajka.

Konfrontacja dobra ze złem, diabła z czystymi, białymi aniołami ( Natalią Stępień, Magdą Trawińską Nikolą Rutkowską i Sandrą Mejer) wyjaśnienie pięknych polskich tradycji dzielenia się opłatkiem, sianka pod obrusem, pustego miejsca przy stole, w połączeniu z przypomnieniem biblijnej historii Maryi i Józefa, zmieniły nastawienie Sebastiana.

Jak każda bożonarodzeniowa historia i nasza zakończyła się happy endem. Sebastian, który pierwotnie wolał towarzystwo diabła zrozumiał, że w święta nikt nie powinien być sam i postanowił dołączyć do swojej rodziny, która ten szczególny czas spędzała z jego babcią.

„(…) Podzielcie się z innymi mówią nam niech nikt nie będzie dzisiaj w domu sam I zanim Jezus znowu zbawi świat odnajdźcie w sobie ten niewinny rajski sad (…)”

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli do naszej szkoły w tym szczególnym dniu.

Dziękujemy Mikołajowi, który zaszczycił nas swoją obecnością i obdarował wszystkich uczniów prezentami.

Dziękujemy również wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego jedynego w swoim rodzaju wieczoru przedświątecznego.

Iwona Łabęcka


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM PSP


PODZIĘKOWANIA

Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej pragnie wyrazić gorące i serdeczne podziękowania dla osób, które przyczyniły się do realizacji naszego zadania czyli zakupu sprzętu komputerowego do sali nr 5. Swoje podziękowania kierujemy do Państwa Grochowskich, którzy prowadzą Rodzinny Dom Dziecka w Przeradzu.

Słowa podziękowania należą się również dla proboszcza parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Parsęcku - księdza Piotra Domarosa.

Dziękujemy pani Janinie Urbaniak za dobre serce i pomoc w organizacji zbiórki środków finansowych.


KONKURS E - LERNINGOWY

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Koszalinie ogłosiła konkurs e - lerningowy "Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy" dla uczniów szkół podstawowych, którego celem było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich oraz poszerzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym.

Kurs podzielony był na trzy części: Maszyny i Narzędzia, Zwierzęta i Siedlisko, a każda z nich zawierała zagadki i quizy, dzięki którym łatwiej jest przyswoić wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci w środowisku wiejskim. Przedsięwzięcie zachęca uczniów do innego sposobu zdobywania wiedzy o zagrożeniach wypadkowych w gospodarstwach rolnych.

Chętni uczniowie z klas I - VIII wzięli udział w konkursie otrzymując certyfikaty. Wszystkie certyfikaty ukończenia szkolenia wraz z danymi uczestnika zostały przesłane do Centrali KRUS. W przedsięwzięcie zaangażowanych było wielu nauczycieli. Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody rzeczowe w postaci hulajnogi. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu!!!

Beata Laube - nauczyciel informatyki


AUDYCJA UMUZYKALNIAJĄCA - CZTERY PORY ROKU

9 grudnia 2019 r. w naszej Szkole rozbrzmiały "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego. Pory roku, to często pojawiający się w twórczości wielu kompozytorów temat. Podczas audycji słuchaliśmy obszernych fragmentów tych czterech koncertów skrzypcowych: "Wiosna", "Lato", "Jesień" i "Zima". Orkiestrę kameralną zastąpił instrument klawiszowy i wiolonczela. Na skrzypcach grał p. Adam Vogelsinger, a koncert poprowadził pan Andrzej Zborowski.

Podczas audycji uczniowie, oprócz kształtowania wrażliwości i wyobraźni, doskonalili umiejętność słuchania muzyki klasycznej oraz kulturalnego zachowania się na koncercie.

Violetta Putek- nauczyciel muzyki


ANDRZEJKI Z MISIEM

28 listopada uczniowie klas I-III oraz oddział przedszkolny wzięły udział w obchodach Dnia Pluszowego Misia połączonych z andrzejkami.

Impreza zaczęły się zabawą ruchową, przy piosence, z ulubionymi misiami, które dzieci przyniosły ze sobą. Następnie w towarzystwie pluszowych maskotek brały udział w różnych wróżbach. Klasa III przygotowała też własne wróżby z imionami, oraz rzuty kostkami.

Na zakończenie każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z misiem.

Nie zabrakło też ,,słodkiej części" imprezy, czyli ciasteczek. Uroczystość przebiegła w wesołej atmosferze.


ANDRZEJKI

Loterią przygotowaną przez Samorząd Uczniowski i SKO rozpoczęło się świętowanie Andrzejek w naszej szkole.

Po lekcjach klasy IV-VIII wspólną imprezę rozpoczęły od przygotowanych przez siebie wrożb. Wiele było przy tym śmiechu.

Kolejnym punktem była zabawa przy ulubionych przebojach. Czas upłunął wszystkim bardzo przyjemnie.


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół klasowy oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań. 22 listopada obchodziliśmy w Szkole Światowy Dzień Życzliwości, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.

Przygotowaliśmy się do tego święta solidnie.

W klasach, na lekcjach wychowawczych uczniowie przygotowali plakaty na temat życzliwości i uśmiechu. Dzień rozpoczęliśmy prośbą do Pani Dyrektor o nieodpytywanie tego dnia. Na kolejnej przerwie rozstrzygnięto konkurs "na lajki" - I miejsce zajęli uczniowie klasy VII. W tym dniu nie zabrakło loterii fantowej zorganizowanej przez Radę Rodziców.

Cała społeczność szkolna przemaszerowała przez miejscowość Iwin śpiewając utwór Stanisława Sojki "Tolerancja". Jak co roku zakończyliśmy ten dzień przekazując sobie iskierki życzliwości.

Samorząd Uczniowski


SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW

W listopadzie w naszej szkole odbyło się podsumowanie II edycji konkursu dla szkół - "Szkolne przygody Gangu Słodziaków".

Konkurs ten miał zainspirować dzieci do codziennego czytania oraz obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne. Z tej okazji również uczniowie klas I-III wykonali magiczne drzewa Słodziaków, które zostały wyeksponowane na holu szkoły, jako dekoracja w dniu głośnego czytania.

Honorowymi gośćmi byli rodzice, którzy przeczytali uczniom swoje ulubione baśnie.

Nie zabrakło także dobrej zabawy podczas układania puzzli przedstawiejących uwielbianych bohaterów Gangu Słodziaków.

Nad przebiegiem akcji czuwali wychowawcy klas I-III - p. Violetta Putek, p. Anna Purgal, p. Celina Dziuba Bartnik oraz bibliotekarz - p. Iwona Łabęcka.


WYJAZD DO PODBORSKA

Szkolne Koło Geograficzne działające pod opieką nauczyciela geografii pani Moniki Stokowiec 10 listopada wybrało się na wycieczkę do Podborska. Wyprawa była zorganizowana wspólnie z 21 WDH Fregata oraz Szkolnym Kołem PTTK w Grzmiącej. Uczniowie zwiedzili Muzeum Zimnej Wojny, gdzie przez lata wojska radzieckie przechowywały pociski atomowe.

Po kilku kilometrowej wędrówce uczestnicy wyprawy przemaszerowali w miejsce, gdzie w latach 1944 - 1945 znajdował się obóz jeniecki wojsk alianckich Stalag Luft IV. Oddając cześć poległym w obozie harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Wyprawa była lekcją geografii w terenie. Na obszarze Podborska uczniowie z wykorzystaniem aplikacji multimedialnej c:geo wyszukiwali skrytek geocachingowych. Przy tej zabawie mogli wykorzystać swoją wiedzę zdobytą w czasie wcześniejszych zajęć. Wiedzieli czym są współrzędne geograficzne, jak korzystać z nadajników GPS oraz jak czytać różne rodzaje map. Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do domów z pomysłami na kolejne wyjazdy.


DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI


KONCERT UMUZYKALNIAJĄCY

Uczniowie klas I – VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego 8 listopada wzięli udział w koncercie zatytułowanym „Muzyczne krajobrazy”.

Przygody Sindbada Żeglarza ilustrowane były dźwiękiem wydobywanym z różnych instrumentów: fletu poprzecznego, keyboardu, akordeonu i głosu ludzkiego.

W muzycznej podróży brała też udział publiczność, która wcielała się w rolę bohaterów: Diabła Morskiego, Tarabuka, Murumardakosa, a tworzony przez muzykę krajobraz pobudził wyobraźnię i przeniósł słuchaczy w świat fantastycznych przygód Sindbada.

Violetta Putek - nauczyciel muzyki


PRZYJĘCIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ DO SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

Dnia 23 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych na ucznia i czytelnika. Pierwszoklasiści w obecności zaproszonych gości: zastępcy Wójta Gminy Grzmiąca - pani Aleksandry Lachowskiej, pani dyrektor - Alicji Trzaskowskiej, Rady Rodziców, rodziców i starszych kolegów zaprezentowali krótki program artystyczny i przystąpili do egzaminu. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania w szkole i na drodze. Wszyscy goście zgodnie stwierdzili, że pierwszaki celująco zdali egzamin i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor.

W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne, upominki od zaproszonych gości i zakładki do książek od koleżanek i kolegów z klasy VIII. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Pierwszakom życzymy sukcesów w nauce.

Violetta Putek - wychowawca


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 11 października 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili ją obecni i emerytowani pracownicy szkoły, zastępca Wójta Gminy Grzmiąca - pani Aleksandra Lachowska, członkowie Wojskowego Koła Łowieckiego "Ryś" ze Szczecinka, Rada Rodziców oraz uczniowie naszej placówki.

Uroczystość rozpoczęło przedstawienie przygotowane przez uczniów klas I-V pod kierunkiem pań Anny Purgal, Violetty Putek oraz Moniki Stokowiec. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli otrzymał upominek przygotowany przez Samorząd Uczniowski.

Na zakończenie akademii głos zabrała dyrektor szkoły, pani Alicja Trzaskowska, która wręczyła nagrody dyrektora wyróżniającym się nauczycielom. Podziękowała też wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

Karolina Lachowska - Majchrzak


DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Trzeciego października przedszkolaki oraz uczniowie klasy II i III I świętowały Dzień Pieczonego Ziemniaka. Powodem do uhonorowania tego warzywa jest jego kulinarna popularność a przede wszystkim wywołanie radości ze wspólnej zabawy oraz udziału w konkurencjach, których bohaterem jest... ziemniak.

Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od lekcji ciszy oraz wysłuchania krótkiej bajki o ziemniaku, następnie były zagadki oraz zabawy muzyczne. Każdy uczestnik zabawy wykonał swojego ziemniaczka oraz miał okazję wykonać pracę plastyczną - ziemniaczane stempelki. Dzieci wykazały się również doskonałą wiedzą na temat potraw wykonywanych z ziemniaków ochoczo je wymieniając.

Wiele radości sprawiły dzieciom konkurencje sportowe min. rzucanie do celu ziemniakiem, spacer z ziemniakiem na łyżce oraz zbieranie ziemniaków ukrytych w sali. Zwieńczeniem zajęć była wspólna degustacja upieczonych ziemniaczanych talarków oraz uwielbianych przez dzieci frytek.


DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Uczniowie klasy III uczcili Dzień Tabliczki Mnożenia zabawami i grami matematycznymi.

Poznawali nowe sposoby nauki tej trudnej ,,dyscypliny" matematycznej. Rozwiązywali test interaktywny, który wyłonił Mistrza Tabliczki Mnożenia w klasie III, którym został Dominik Bartnik.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się w ostatni piątek września. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

27 września 2019 roku (piątek) odbyły się "egzaminy" ze znajomości tabliczki mnożenia. Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi.

Egzamin odbył się w dwóch kategoriach: klasy II - IV i klasy V - VIII. Głównym egzaminatorem w I kategorii była pani Violetta Putek (opiekun SKO), a w II kategorii - pani Beata Laube (opiekun SU). W I kategorii laureatem został Maciej Kacprzak - uczeń klasy IV a w II kategorii zwycięzcą został Mikołaj Adaśko - uczeń klasy VII.

Samorząd Uczniowski


KONCERT MUZYCZNY "PERKUSJA SOLO I W ZESPOLE"

27 września 2019r. odbył się koncert muzyczny zatytułowany "Perkusja solo i w zespole". Muzycy z koszalińskiej filharmonii udowodnili, że perkusja to nie tylko bębny czy werble - to cała gama przeróżnych instrumentów, z których można wydobyć zaskakujące efekty.

Uczniowie utrwalili sobie nazwy różnych bębnów, posłuchali brzmienia talerzy, dzwonka i tamburyno, wysłuchały popularnych utworów i wspólnie z Wiktorią, uczennicą klasy VIII wykonali utwór "Panie Janie". Dowiedzieli się również, że bęben pomaga koordynować krok podczas marszu oraz, że można na nim wygrywać wyłącznie rytm, a nie melodyczne dźwięki.

Po wysłuchaniu koncertu uczniowie nagrodzili artystów gromkimi brawami.

Violetta Putek


OLIMPIADA GIER I ZABAW

Nie musieliśmy długo czekać na kolejne w tym roku szkolnym ważne wydarzenie mające miejsce w naszej szkole. Dopiero co weszliśmy do naszych sal, przywitaliśmy się po wakacjach, rozpoczęliśmy naukę i wspólne zabawy, a już we wtorek 24 września przyłączyliśmy się do wspólnie obchodzonego przez dzieci i młodzież Europejskiego Tygodnia Sportu!, którego celem jest promowanie aktywności fizycznej i sportu na poziomie lokalnym, regionalnym i europejskim.

Najmłodsi uczniowie, czyli dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III wykazali się duchem sportowej walki. Tak jak i w ubiegłym roku odbyły się u nas zawody sportowe pod okiem wychowawców i nauczyciela wychowania fizycznego Pani Ewy Owczarskiej. Dzieci miały szansę wykazać się zwinnością i sprawnością fizyczną.

Uczyły się zdrowej rywalizacji oraz umiejętności przestrzegania zasad i walki fair play. Dla niektórych były to pierwsze, tak ważne w życiu zawody sportowe.

Mamy nadzieję, że duch sportowy zaszczepiony w naszych uczniach będzie także zachętą do aktywnego wypoczynku.

Violetta Putek – wychowawca klasy I


SPRZĄTANIE ŚWIATA

W piątek, 20 września 2019 roku, wzorem lat ubiegłych, nasza szkoła włączyła się w akcję ,, Sprzątania Świata”. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem ,, Nie śmiecimy-sprzątamy-zmieniamy”. Celem akcji było uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw grożących życiu ludzi spowodowanych zanieczyszczeniem i dewastacją najbliższego środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie odpowiedzialności za stan najbliższego środowiska. Piątkowa akcja połączona została z akcjami ,, Okulary dla Afryki” oraz ,, Szanuję, nie śmiecę, daję drugie życie niepotrzebnym przedmiotom”. Każda z nich cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych uczniów.

W dniu Sprzątania Świata dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-IV uczestniczyły w warsztatach DIY - zrób to sam-podczas których ozdabiały papierowe opakowania według własnych pomysłów a następnie wraz z nauczycielami udały się w teren. Wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyliśmy do walki o czysty teren wokół szkoły. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o środowisko. Akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać.


DZIEŃ KROPKI

Dzień Kropki powstał, aby świętować i wspierać kreatywność, odwagę, wyobraźnię i zabawę dzieci. By odkrywać ich talenty i pokazać je innym. Żeby pokazać, że każde dziecko ma swoje mocne strony, które należy wspierać i rozwijać.

Obchody zorganizowane w klasie II i III rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o małej Vashti. Historia o nieśmiałej dziewczynce, która nie wierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca dzieci. Uczniowie postanowili tak jak Vashti poszukać swoich talentów.

Tego dnia lekcje zamieniły się w pracownie rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł. W ten sposób powstało Drzewo talentów, Tęczowe, wesołe kropki oraz mnóstwo innych kropkowanych prac. Najważniejsza jednak w tym dniu była radość naszych uczniów, wynikająca z tego, że za sprawą małej kropki mogli stać się wielkimi artystami.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020