Z ŻYCIA SZKOŁY


ROK SZKOLNY 2021/2022

NASZE OSIĄGNIĘCIAKONKURSYAKCJE

DZIEŃ ADAPTACYJNY

powitanie zabawy integracyjne zabawy integracyjne zabawy integracyjne zabawy integracyjne

„BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO RYZYKO UPADKÓW ZNAMY”

W marcu chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez KRUS „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. W tym roku otrzymaliśmy dwa wyróżnienia dla Kornelii Pyczek oraz Amelii Szymańskiej.

podziękowania uczniowie i opiekunowie

CERTYFIKATY

W dniu 14 czerwca 2022r. 33 uczniów naszej szkoły, z klas IV-VIII otrzymało dyplomy/certyfikaty za uczestnictwo w Ogólnopolskim Programie Ministerstwa Sportu i Turystyki pod nazwą Szkolny Klub Sportowy. Sportowców z klasy ósmej już żegnamy i dziękujemy za dyplomy, medale, puchary zdobyte w zawodach na szczeblu powiatowym, regionalnym oraz wojewódzkim. Uczniów klasy trzeciej zapraszamy w nowym roku szkolnym za zajęcia SKS.

Ewa Owczarska


NAGRODA

W roku szkolnym 2021/2022 Bank Spółdzielczy w Białogardzie zorganizował po raz trzeci konkurs dla szkół podstawowych – Regularne oszczędzanie – klasowe wygrywania z Bankiem Spółdzielczym w Białogardzie.Celem konkursu była edukacja dzieci i młodzieży w zakresie różnych form oszczędzania oraz pogłębianie wiedzy na temat bankowości spółdzielczej. Trwał on od 01 września 2021r. do 31 marca 2022r. W tej edycji konkursu ponownie wygrali uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie. Nagrodą jest dofinansowanie przez Bank Spółdzielczy w Białogardzie wycieczki klasowej w kwocie 2000 zł. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki od banku.

Ewa Owczarska - wychowawca


NOCKA W SZKOLE UCZNIÓW KLASY 8

Uczniowie klasy VIII mieli możliwość spędzić nockę w szkole i wspólnie zorganizować sobie wypoczynek w ostatnich dniach przed wakacjami i rozstaniem ze swoją szkołą. Na wieczorne ognisko 10.06 zaproszeni zostali: pani Dyrektor, Grono Pedagogiczne, pracownicy szkoły a także rodzice. Na szczęście pogoda dopisała i pomimo porannych chmur wieczorem zaświeciło słońce. Były pieczone kiełbaski pyszne ciasta, a także świeże owoce. Przy wspólnym biesiadowaniu był czas na rozmowy o dalszych planach już prawie absolwentów.

Dalsze część wieczoru, a właściwie i nocy to gry na świeżym powietrzu, a następnie zabawy na sali gimnastycznej oraz wieczór filmowy. Poranek następnego dnia rozpoczął się wczesnym, bo ok 6 rano śniadaniem.

Wszystko co dobre kończy się zbyt szybko i trzeba powrócić do domów i odespać tę szaloną noc.

ognisko - nocka w szkole oglądanie filmu - nocka w szkole poranne śniadanie po nocce w szkole

NOCKA W SZKOLE

W tym roku, po dwuletniej przerwie, wróciliśmy do tradycji organizowania nocek w szkole. W dniach 3 – 4 czerwca uczniowie klas IV-VII spędzali noc na terenie szkoły pod opieką pań: Anny Purgal i Karoliny Lachowskiej-Majchrzak. Nocka rozpoczęła się tradycyjną ucztą obiadową przy pizzy. Następnie do późnych godzin wieczornych młodzież spędzała czas na wspólnych zabawach, grach i błogim lenistwie. Pod wieczór uczniowie zorganizowali sobie ognisko, a na zakończenie tak intensywnego dnia odbył się seans filmowy.


SPOTKANIE Z SOKOLNIKIEM

W środę 8 czerwca wizytę w naszej szkole, klasom I - III, złożył sokolnik - pan Arkadiusz Czerw. Opowiedział o swojej pracy na lotnisku, o pracy z sokołami, o hodowli i ciekawostkach z życia tych ptaków (sokołów wędrownych). Dzieci miały możliwość pogłaskać i wziąć na ręce (rękawicę) sokoła oraz zrobić z nim zdjęcie. Pan Arek obiecał kolejną wizytę z innymi ptakami, z którymi pracuje na lotnisku. Dziękujemy.

spotkanie z sokolnikiem spotkanie z sokolnikiem

DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca w Szkole Podstawowej w Iwinie obchodziliśmy Dzień Dziecka, a oddział przedszkolny świętował również Dzień Mamy. Zwyczajem już jest, że tego dnia nie odbywają się lekcje, a uczniowie spędzają aktywnie czas na zabawie. W tym roku łączyliśmy przyjemne z pożytecznym.

Najpierw odbyła się gra terenowa, w czasie której uczniowie podzieleni na drużyny wykonywali różne zadania. Następnie na holu zorganizowany został konkurs matematyczny dla uczniów i rodziców pt.: „Geometryczne cudaki”. Później na sali gimnastycznej odbyły się konkurencje sportowe, w których ponownie uczestniczyły uczniowskie drużyny. W międzyczasie Rada Rodziców i Stowarzyszenie „Wspólnie” zorganizowały dla dzieci i młodzieży słodki poczęstunek.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację tego dnia w tym Wójtowi Gminy Grzmiąca, panu Patrykowi Makowskiemu, pani Katarzynie Śmiechowskiej, państwu Sylwii i Krzysztofowi Pisarek, paniom: Ewie Wajdzie, Monice Kacprzak i Janinie Urbaniak.

Karolina Lachowska - Majchrzak

obchody dnia dziecka w szkole obchody dnia dziecka w szkole obchody dnia dziecka w szkole obchody dnia dziecka w szkole obchody dnia dziecka w szkole obchody dnia dziecka w szkole

PODSUMOWANIE SZKOLNEGO KONKURSU - MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

W maju uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im, Marii Konopnickiej w Iwinie uczestniczyli w Szkolnym Konkursie „Mistrz tabliczki mnożenia”. Uczniowie klas starszych wykazali się nie tylko znajomością tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 1000, ale także koncentracją i refleksem. W wyniku rywalizacji mistrzami tabliczki mnożenia okazali się uczniowie klasy VIII – Natalia Stępień i Krystian Nikulak, a wicemistrzami – Wiktoria Pietrzak z klasy VII, Agata Szewczyk z klasy VI oraz Dominik Bartnik z klasy V. Laureaci otrzymali dyplomy okolicznościowe i nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz zachęcamy wszystkich do dalszej, wytężonej pracy, bo przecież matematyka to królowa nauk...

Beata Laube

mistrz tabliczki mnożenia

GMINNY KONKURS – MALI MISTRZOWIE JĘZYKA

Nie tylko obcokrajowiec wie, że język polski to jeden z trudniejszych języków do opanowania. Niejeden z nas łamał sobie głowę nad „kisielami”, „włączaniem” czy czasem przeszłym czasownika „mleć”. Tymczasem 30 maja w Szkole Podstawowej w Iwinie uczniowie klas VII i VIII z SP w Grzmiącej i SP w Iwinie starli się udowodnić, że są mistrzami ojczystego języka. Tego dnia odbył się Gminny Konkurs „Mali Mistrzowie Języka”.

W czasie zmagań uczniowie musieli wykazać się znajomością ortografii, fleksji, frazeologizmów, czy umiejętnością pracy ze słownikiem. Na koniec redagowali i prezentowali swoje przemówienia. Ostatecznie rywalizację wygrała drużyna ósmoklasistek z SP w Grzmiącej, drugie miejsce zajęli siódmoklasiści z SP w Grzmiącej, a trzecie – ósmoklasistki z SP w Iwinie. Wyróżnienie otrzymała drużyna siódmoklasistów z SP w Iwinie.

Zwycięzcom gratulujemy i liczymy na kolejne zmagania z językiem polskim za rok.

Karolina Lachowska - Majchrzak

Mali Mistrzowie Języka Mali Mistrzowie Języka Mali Mistrzowie Języka

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Maria Konopnicka nasz patron

23 maja Szkołę Podstawową w Iwinie zdominowały krasnoludki, jagody, Franki, Hanie i Sierotki Marysie. Nie zabrakło też samych Konopnickich. Powód? Dzień Patrona Szkoły.

W tym roku święto te obchodziliśmy na wesoło - uczniowie i nauczyciele przebrali się za postacie z utworów patronki szkoły.

Świętowanie rozpoczęło się od wręczenia nagród dla laureatów szkolnych konkursów zorganizowanych z okazji 180 rocznicy urodzin Konopnickiej. Były to dwa konkursy plastyczne i konkurs literacki. Następnie odbył się quiz wiedzy o życiu i twórczości patronki szkoły dla uczniów klas IV-VIII, a klasy młodsze uczestniczyły w podsumowaniu akcji „Przyjaciel książki”. Nie obyło się również bez konkurencji sprawdzającej spostrzegawczość uczniów – tego dnia w szkole ukryły się krasnale. Zadaniem uczniów było znalezienie jak największej ich ilości. Bezkonkurencyjna okazała się tu klasa VIII. Na koniec dnia najciekawiej przebrani uczniowie otrzymali nagrody za swoją kreatywność.

Jak stwierdzili sami uczniowie – tego dnia poczuli, że Maria Konopnicka naprawdę jest wśród nich.


WYCIECZKA DO „DRZEWIAŃSKIEJ ZAGRODY”

W ramach udziału naszej szkoły w „Programie dla szkół” 16 maja uczniowie klas II-V udali się na wycieczkę edukacyjną do „ Drzewiańskiej Zagrody” w Drzewianach. Celem naszej wycieczki było zainteresowanie dzieci powiązaniem i bezpośrednią zależnością pomiędzy rolnikiem a producentem i jego pracą, owocami i warzywami oraz produktami mlecznymi. Przywitano nas pysznymi naleśnikami z produktami mlecznymi i owocowymi, następnie udaliśmy się na zwiedzanie ogrodu warzywnego, gdzie rozpoznawaliśmy różne warzywa. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie sadu owocowego. Po poznaniu architektury sadu i ogrodu mogliśmy sami zabawić się w architektów i zaprojektować własne ogrody. Na zakończenie poczęstowano nas posiłkiem przygotowanym ze zbiorów tamtejszego ogrodu. W wycieczki wróciliśmy zadowoleni, wzbogaceni o nowe wiadomości dotyczące produkcji i wykorzystania warzyw i owoców.

projekt ogród projekt ogród projekt ogród

POLA NADZIEI

12 maja 2022 roku wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej udało nam się zebrać więcej pieniędzy niż w roku poprzednim. Mamy ogromną nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym znowu pobijemy nasz rekord.

pola nadziei pola nadziei

WIOSENNE KANAPKI W KLASIE PIERWSZEJ

27 kwietnia uczniowie klasy pierwszej po raz kolejny przygotowali zdrowe śniadanie.

Tym razem na talerzu królowały jajka i szczypiorek z ,,własnego ogródka”, o uprawę którego dbali od wielu dni. Samodzielne przygotowanie śniadania stało się doskonałą okazją do nauki. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa podczas obsługi urządzeń elektrycznych oraz zasady higieny podczas pracy w kuchni. Obserwowali jak gotuje się woda i nauczyli się w jakiej temperaturze następuje jej wrzenie. Wspólnie kontrolowali czas gotowania, przypomnieli sobie wiadomości dotyczące obliczeń zegarowych. Nie obyło się bez zabawy. Ugotowane jajka wzięły udział w konkursie na ,,Najsilniejsze jajko”. Samodzielne przygotowanie posiłku okazało się wielką frajdą. Wszyscy zajadali z wielkim apetytem.

Anna Purgal


ZDROWE ŚNIADANIE

Dnia 11 kwietnia uczniowie klas I i dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami przygotowywali wspólne, zdrowe śniadania. Dzieci przyrządzały apetyczne kanapki. Było pysznie, zdrowo, kolorowo!

Tego dnia przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Omówiony został także sposób w jaki taki posiłek powinien być skomponowany, a także zalety jakie płyną ze zdrowego odżywiania. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność.

Wspólne przygotowywanie i spożywanie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności i na pewno dobrze smakowało.

Anna Purgal

klasa I przygotowuje zdrowe śniadanie klasa I przygotowuje zdrowe śniadanie klasa I przygotowuje zdrowe śniadanie klasa I przygotowuje zdrowe śniadanie klasa I przygotowuje zdrowe śniadanie klasa I przygotowuje zdrowe śniadanie klasa I przygotowuje zdrowe śniadanie

WYCIECZKA

Czwartego kwietnia uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Szczecinka. Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. Dzieciom udało się odwiedzić dwie sale leśne, salę akwarystyczną oraz salę odnawialnych źródeł energii. Sale leśne przeniosły nas w cudowny ekosystem pełen natury i zieleni, gdzie uczestnicy mogli doświadczyć między innymi omówienia pięter lasu. Poprzez „magiczne” okulary dzieci dowiedziały się jak widzą zwierzęta oraz jakie wydają odgłosy. Sala akwarystyczna to raj dla każdego- w zamkniętych środowiskach żyją tam ryby oraz inne organizmy, funkcjonujące na co dzień w jeziorach oraz rzekach, występujących w naszym regionie. Kolejnym punktem wycieczki była Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii, gdzie w przystępny dla dzieci sposób przedstawione zostały zasady działania energii odnawialnej. Okazało się, że pracownia OZE to otwarte pole do nauki, doświadczeń i wspólnej zabawy.

Drugim etapem wycieczki było wyjście do kina na film familijny pt. ,, Za duży na bajki” Historia głównego bohatera opowiedziana została językiem zrozumiałym i atrakcyjnym. Młodzi bohaterowie walczyli o uczestnictwo w wielkim turnieju gamingowym, a na drodze do zwycięstwa pasja do gier komputerowych okazałą się nie mniej ważna niż siła przyjaźni i miłości. Film dostarczył wielu wrażeń i emocji. Do domu wszyscy wrócili w doskonałych nastrojach.

Anna Purgal

Centrum Edukacji i Rewitalizacji Jezior Sala akwarystyczna-wycieczka Sala leśna Sala leśnia -poznajemy ślady zwierząt Wizyta w Centrum Edukacji i Rewitalizacji Jezior

SADZIMY CEBULKI

W kwietniu uczniowie klasy I założyli hodowlę szczypiorku. Bardzo chętnie włączyli się w prace ogrodnicze. Dowiedzieli się co jest potrzebne do wzrostu roślin oraz nauczyli się sadzić cebulki. Teraz każdy pierwszak rozumie potrzeby wykonywania określonych czynności ogrodniczych. Uczniowie troskliwie opiekowali się cebulkami, podlewali je i codziennie sprawdzali, czy coś wyrosło.

Anna Purgal


DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH W KLASIE PIERWSZEJ

Wszyscy doskonale wiedzą, że gry planszowe nie tylko wspomagają rozwój intelektualny, rozwijają spostrzegawczość, pamięć, orientację przestrzenną logiczne myślenie, ale przede wszystkim uczą zasad komunikacji między sobą. Gra planszowa jest zabawą, a zarazem świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu wolnego. Wiedzą o tym uczniowie klasy I, którzy doskonale bawili się podczas Klasowego Dnia Gier Planszowych.

Anna Purgal

dzień gier planszowych dzień gier planszowych dzień gier planszowych dzień gier planszowych

KONKURS RECYTATORSKI ,,POECI O PTAKACH”

Dnia 21 kwietnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie recytatorskim ,, Poeci o ptakach”, który odbył się w Zespole Szkół w Grzmiącej. Dwunastu reprezentantów naszej szkoły zaprezentowało się przed publicznością i jury.

Laureatkami w konkursie zostały: Hanna Cieślińska- klasa II, Anna Jasudowicz- klasa III oraz Katarzyna Kacprzak-klasa IV. Komisja przyznała wyróżnienia dla pozostałych uczestników. Zdobyli je: Tomasz Stefek, Jakub Wajda, Aleksandra Jasudowicz, Igor Wieczorek – uczniowie klasy I, Lena Trojanowska i Alicja Pacholczyk z klasy III, Rafał Wajda z klasy I. Wśród uczniów starszej kategorii wyróżniono Amelię Szymańską z klasy V i Mariusza Kwiringa, ucznia klasy VII.

uczestnicy konkursu recytatorskiego uczestnicy konkursu recytatorskiego uczestnicy konkursu recytatorskiego uczestnicy konkursu recytatorskiego uczestnicy konkursu recytatorskiego uczestnicy konkursu recytatorskiego uczestnicy konkursu recytatorskiego uczestnicy konkursu recytatorskiego uczestnicy konkursu recytatorskiego uczestnicy konkursu recytatorskiego

ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ

Dnia 22 kwietnia, pod tym hasłem, w naszej szkole odbyła się akcja Dnia Ziemi. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna. Na początku koleżanka z klasy szóstej, Klaudia, wprowadziła wszystkich w temat akcji oraz ogłoszone zostały wyniki szkolnego konkursu o tematyce ekologicznej - uczymy się ekologii. Pierwsze miejsce zajął Filip Apanowicz, drugie Nikola Rutkowska, a trzecie Grzegorz Dziadek. Następnie, w podziale na grupy, odbył się quiz ekologiczny. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek.

Podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi wykonano plakaty ukazujące piękno naszej planety. Ostatnim etapem naszej akcji było posprzątanie Iwina i jego okolic z zachowaniem selektywnej zbiórki.

Dzień Ziemi powinien być znacznie dłuższy niż jeden dzień. To doskonała okazja do upublicznienia stanu naszej planety. Chrońmy nasze środowisko – niby nic, a wszystko.

Ewa Owczarska

wykonywanie plakatu na dzień ziemi wykonywanie plakatu na dzień ziemi Piękno naszej planety - uczniowie klas starszych Podsumowanie konkursu o tematyce ekologicznej ruszamy sprzątać ziemię Sprzątanie okolicy - klasy młodsze Sprzątanie okolicy z zachowaniem zasad segregacji

PODSUMOWANIE KONKURSU WIELKANOCNEGO

Uczniowie klas starszych brali udział w Szkolnym Konkursie „Matematyczna kartka wielkanocna”. Celem konkursu było upowszechnianie i uatrakcyjnienie wiedzy matematycznej oraz popularyzowanie zabawowej formy nauczania poprzez tworzenie matematycznych kartek wielkanocnych. Konkurs polegał na wykonaniu kartki wielkanocnej za pomocą grafiki komputerowej, prezentującej treści wielkanocne i matematyczne. Na konkurs wpłynęło 37 prac. Komisja konkursowa w dniu 11 kwietnia 2022r. dokonała oceny prac. I miejsce zajął Mateusz Wiczkowski z klasy VIII, II miejsce – Amelia Szymańska kl. V, III miejsce – Kornelia Pyczek kl. VII oraz wyróżnienie otrzymała Katarzyna Kacprzak z klasy IV. W dniu 12 kwietnia laureaci otrzymali dyplomy okolicznościowe i nagrody rzeczowe.

Organizator konkursu – Beata Laube

I miejsce - Mateusz Wiczkowski kl.VIII II miejsce - Amelia Szymańska kl. V III miejsce - Kornelia Pyczek kl. VII wyróżnienie - Katarzyna Kacprzak kl. IV

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

W dniu 22 marca 2022r. uczniowie klas starszych obchodzili po raz pierwszy Światowy Dzień Wody. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie. Chętni uczniowie klasy V i VII wykonali plakaty promujące Światowy Dzień Wody , oszczędzanie wody, informacje o wodzie, podkreślające jej znaczenie w życiu ludzi, roślin i zwierząt. W ramach niniejszej akcji uczniowie na zajęciach matematyki rozwiązywali zadania związane z zamianą ułamków zwykłych na ułamki dziesiętne i procenty oraz interpretacją ułamków zwykłych. Uczniowie, którzy wykazywali się na zajęciach dużą aktywnością otrzymywali po butelce wody mineralnej. Uzupełnieniem tej akcji była prezentacja multimedialna podejmująca m. In. następujące tematy: właściwości wody, jej znaczenie, obieg wody w przyrodzie, zanieczyszczenie wody, występowanie wody w przyrodzie, oczyszczanie i ochrona wód.

Myślę, że podjęte działania tego dnia w naszej szkole uświadomiły każdemu, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać, by nie nastąpił nigdy taki dzień, w którym nie popłynie ona z naszego kranu. Przecież jeśli jej zabraknie, zabraknie i nas!

Beata Laube

Dzień Wody - zamiana ułamków zwykłych na procenty Obchody Światowego Dnia Wody

POWITANIE WIOSNY

21 marca to od dawna kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Nareszcie nadeszła wiosna! W poniedziałek, oficjalnie uczniowie naszej Szkoły obchodzili pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W klasach i na holu szkolnym pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice. O godzinie 10:45 uczniowie klasy VII powitali wszystkich uczniów na holu szkolnym oraz wysłuchaliśmy piosenki „Wiosenne porządki” w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego im uczniów klas I – III. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej. Uczniowie klasy V, VI i VIII przygotowywali wiosenne kanapki, które były kolorowe i smakowały wyśmienicie bo wiadomo „Śniadanie daje moc”. Natomiast uczniowie klasy VII wykonali wiosenną sałatkę. W tym samym czasie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – IV zajmowali się wykonywaniem makiety Marzanny, kolorowaniem ilustracji przedstawiających Panią Wiosnę oraz składaniem puzzli. Bliżej już godziny 12:00 młodsze dzieci udały się na ciepłą kiełbaskę. Natomiast uczniowie klas V – VIII wykonywali prace konkursowe „Makieta Wiosny”. Komisja konkursowa przyznała I miejsce klasie V, II miejsce – klasa VII i III miejsce – uczniowie klasy VI i VIII. Po przyznaniu nagród starsi koledzy i koleżanki również udali się na ciepłą kiełbaskę. I tak zakończył się pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole! Pogoda nam dopisała, nie nudziliśmy się tego dnia w szkole. Okazało się, że Dzień Wagarowicza można niebanalnie spędzić w murach szkoły. Słowem – pierwszy Dzień wiosny był wesoły i ten nastrój udzielił się wszystkim na długi, długi, długi … czas.

Samorząd Uczniowski

loteria z okazji dnia wiosny młodsi uczniowie kolorują panią wiosnę wiosenne kanapki w wykonaniu klasy VIII wiosenne kanapki w wykonaniu klasy VI Pani wiosna w wykonaniu najmłodszych Pani wiosna w wykonaniu starszych Najmłodsi na ognisku Wiosenna sałatka klasy VII

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MATEMATYKI

14 marca uczniowie klasy I i II oraz uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie obchodzili Międzynarodowy Dzień Matematyki. Dzieci z klas młodszych poprzez zabawę, doskonaliły swoje umiejętności matematyczne, utrwalały dodawanie, odejmowanie, tabliczkę mnożenia, logiczne myślenie jak również integrowały się we wspólnym działaniu, ale przede wszystkim świetnie się bawiły. Pierwszaki wykonały projekty ,,Wesołych cyferek”. Wspaniale bawiły się kodowaniem na macie. Ich starsi koledzy z klasy II pracowali z wykorzystaniem tablicy multimedialnej: odwzorowywanie układów symetrycznych okazało się dla nich świetną zabawą. Dla utrwalenia tabliczki mnożenia korzystali z gier online.Uczniowie mieli okazję przekonać się, że matematyka to nie tylko trudne zadania, liczby, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.

To największe i najważniejsze wydarzenie narodziło się w Polsce w 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve (patron merytoryczny e-math.pl). Uczniowie klas IV – VIII rozwiązywali zadania zamieszczone na platformie e-math.pl pod hasłem „Matematyka, to jakiś kosmos”. Zadania te nie wymagały typowej wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Dzień Matematyki miał dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać jasną stronę tej nauki.

Anna Purgal i Beata Laube

dzień matematyki klasy starsze dzień matematyki klasy starsze dzień matematyki klasy młodsze dzień matematyki klasy młodsze dzień matematyki klasy młodsze

DZIEŃ KOBIET I DZIEŃ MĘŻCZYZNY W NASZEJ SZKOLE

We wtorek 8 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Męska część przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego złożyła życzenia dla małych i tych większych kobiet obdarowując je symbolicznymi upominkami. Szkolne panie odwdzięczyły się pamiętając o Dniu Mężczyzn 10 marca.

Rada wolontariatu z okazji tych świąt przygotowała kiermasz z różnorodnymi upominkami. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc Ukrainie.

Wzajemna pamięć i życzliwość mile widziana zawsze, nie tylko od święta!

Samorząd Uczniowski

dzień kobiet w naszej szkole dzień mężczyzn w naszej szkole kiermasz z okazji dnia kobiet kiermasz z okazji dnia kobiet

BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO RYZYKO UPADKÓW ZNAMY

W dniu 07 marca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas młodszych i starszych uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z placówki terenowej w Szczecinku. Przeprowadzona została pogadanka na temat bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych zwłaszcza w okresie wakacyjno – letnim. Głównym założeniem spotkania było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą na terenach wiejskich oraz szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy rolniczej. Pogadankę uatrakcyjnił film edukacyjny, który w bardzo obrazowy sposób ukazywał ogrom niebezpieczeństw czyhających na dzieci, które nie przestrzegają zasad wpajanych im przez rodziców, a dotyczących pomocy dzieci w pracach rolniczych.

Dzieci i uczniowie zostali również zachęceni do wzięcia udziału w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”.

Samorząd Uczniowski

spotkanie z przedstawicielem KRUS dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas młodszych spotkanie z przedstawicielem KRUS dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas młodszych spotkanie z przedstawicielem KRUS  uczniów klas starszych spotkanie z przedstawicielem KRUS  uczniów klas starszych

SOLIDARNOŚĆ Z UKRAINĄ

Gest solidarności z Ukrainą uczniów klasy II i III. Dzieci na zajęciach plastycznych wykonały gazetkę klasową i ozdobiły okna w barwach ukraińskiej flagi. Wspieramy naszych kolegów i koleżanki zza naszej granicy.

Gest solidarności z Ukrainą uczniów klasy II i III. Gest solidarności z Ukrainą uczniów klasy II i III. Gest solidarności z Ukrainą uczniów klasy II i III.

TŁUSTY CZWARTEK

Klasa 1 w przepysznym klimacie Tłustego Czwartku liczy, maluje i świętuje.

tłusty czwartek tłusty czwartek tłusty czwartek tłusty czwartek

ZABAWA KARNAWAŁOWA

17 lutego w klasie pierwszej i oddziale przedszkolnym odbył się bal karnawałowy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Rodzice zadbali o stroje i poczęstunek. Były pyszne ciasta, owoce, cukierki i napoje. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszył śmiech, radość i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegał w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Anna Purgal

Bal karnawałowy klasa I , przedszkole Klasa I -bal Zabawa karnawałowa Zabawa karnawałowa

OBCHODY NIETYPOWYCH ŚWIĄT MATEMATYCZNYCH

12 stycznia uczniowie klasy IV, V i VI Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie obchodzili Dzień Sprzątania Biurka. O co chodzi … z tym sprzątaniem biurka? Czy musi być takie święto? Otóż, musi. Często biurko zasypane jest papierkami, fiszkami, karteczkami, długopisami, mazakami, ołówkami, nakreślaczami, linijkami … Po co? „Co na biurku to i w głowie” tak mówi stare przysłowie. Po to jest to święto, aby również uczyć się poczucia głębokiej estetyki naszego najbliższego otoczenia. Uczniowie zapoznali się z zasadami czystego biurka, rozwiązywali zadania tekstowe związane z: obwodem i polem prostokąta, zamianą jednostek długości i pola oraz rozpoznawaniem i określaniem kątów zawartych pomiędzy rozrzuconymi kredkami na biurku.

Doskonalenie umiejętności zamiany jednostek długości i pola Dzień Pitagorasa w klasie VII Dzień Pitagorasa w klasie VII

Tego samego dnia uczniowie klasy VII i VIII obchodzili Dzień Pitagorasa. Dzięki prezentacji multimedialnej zapoznali się z życiorysem Pitagorasa oraz jego osiągnięciami w dziedzinie filozofii i matematyki. Następnie uczniowie rozwiązywali zadania tekstowe związane z twierdzeniem Pitagorasa oraz obliczaniem obwodów i pól trójkątów prostokątnych. Celem tych nietypowych świąt matematycznych było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań matematyką oraz przekonanie uczniów, że matematyka może być przyjemna i zabawna.

Organizator – Beata Laube


MALI MATEMATYCY

W roku szkolnym 2021/2022 klasa pierwsza pod kierunkiem wychowawcy pani Anny Purgal realizuje projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci.

plakat do projektu Mali matematycy
plakat Kubusiowi przyjaciele natury

JASEŁKA

Jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły- kliknij, aby obejrzeć.


MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE – MYŚLIWI DZIECIOM

W dniu 17 grudnia 2021r. dzieci i uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie odwiedził Mikołaj. Miłą niespodziankę, już po raz kolejny, sprawili dzieciom i uczniom myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego „Ryś” ze Szczecinka. W godzinach porannych pod budynek szkoły zajechał wóz strażacki z Mikołajem i paczkami świątecznymi. Pojawienie się nieoczekiwanych gości wywołało wielki entuzjazm wśród dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów. Wszyscy otrzymali paczki ze słodkościami oraz zrobili sobie zdjęcie pamiątkowe z Mikołajem i jego pomocnikami.

W imieniu całej społeczności szkolnej pragniemy szczerze podziękować wszystkim tym, którzy tak mocno zaangażowali się w organizację paczek świątecznych. Podziękowania płyną dla Wojskowego Koła Łowieckiego "Ryś" ze Szczecinka i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starego Chwalimia. Ten dzień nie mógł się odbyć bez pomocy ludzi dobrego serca, Darz Bór!!!

Laube Beata - opiekun SU/

wizyta Mikołaja wizyta Mikołaja Mikołaj rozdaje prezenty Mikołaj z prezentami przyjechał wozem strażackim Pomocnicy Mikołaja


MIKOŁAJKI

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzu i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. A dodatkowo uczniowie klasy I wraz z wychowawcą piekli przepyszne pierniczki.

Pierniczki w wykonaniu uczniów klasy I Pierniczki w wykonaniu uczniów klasy I

To był fajny, ciekawy dzień … . Długo będę go pamiętać … . Lubię mikołajki … - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu … . A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!

Samorząd Uczniowski

uczniowie klasy I uczniowie klasy II i III uczniowie klasy IV i V nauczyciele

BohaterOn

Uczniowie klasy II i III wzięli udział w akcji patriotycznej "BohaterOn w twojej szkole". Na zajęciach edukacji społecznej obejrzeli przedstawienie teatralne pt."Niebajka o powstaniu warszawskim". Spektakl ten w bardzo przystępny sposób opowiedział historię młodych ludzi biorących udział w walkach o Warszawę w czasie okupacji hitlerowskiej. Uczniowie bardzo chętnie wypowiadali się na temat powstania i dzielili się swoją wiedzą o II wojnie światowej.

Na zajęciach edukacji plastycznej wykonali kartki z życzeniami dla powstańców warszawskich i bohaterów wojennych. Kartki te zostały wysłane na adres fundacji organizującej tę akcję.

Celina Dziuba-Bartnik

kartki dla powstańców wykonane przez uczniów klas II i III kartki dla powstańców wykonane przez uczniów klas II i III

NAGRODA STAROSTWA

W Starostwie Powiatowym w Szczecinku dokonano podsumowania rywalizacji sportowej za rok szkolny 2019/2020. Szkoła nasza rywalizowała w dwóch kategoriach: Wojewódzkich Igrzysk Dzieci i Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Najlepszą szkołą spoza terenu Szczecinka okazała się nasza placówka, która otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł na zakup sprzętu sportowego.

Gratulujemy naszym sportowcom i życzymy udanego startu w tegorocznych zawodach.

nagroda za osiągnięcia sportowe

PASOWANIE NA UCZNIA I CZYTELNIKA

W piątek 29 listopada pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci do społeczności szkolnej. Wśród zaproszonych gości byli pani Aleksandra Lachowska, zastępca wójta Gminy Grzmiąca, przedstawiciel Rady Rodziców – pani Janina Urbaniak, a także rodzice. Najpierw uczniowie zaprezentowali się wierszem i piosenką, również w języku angielskim. Pokazali, że potrafią już liczyć, znają niektóre litery i potrafią z sylab ułożyć wyrazy. Również nie obca jest im biblioteka szkolna i chętnie wykonywali ćwiczenia razem z Kubą i Bubą bohaterami książki Grzegorza Kasdepke. Zaprezentowali również swoje talenty. Kuba zagrał na akordeonie a Ola zaśpiewała piosenkę „Ślubowanie”.

Aktu pasowania na ucznia dokonała wychowawczyni pani Anna Purgal. Pierwszoklasiści otrzymali prezenty od wójta Gminy Grzmiąca, Rady Rodziców, swoich rodziców oraz Samorządu Szkolnego. Wychowawca i bibliotekarz wręczyli również pamiątkowe dyplomy.

pierwszoklasiści przed pasowaniem pierwszoklasiści prezentują się przed pasowaniem kuba gda na akordeonie pierwszoklasiści przed sztandarem szkoły

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI...

Tradycją szkoły jest, że jej uczniowie pod koniec października sprzątają stary cmentarz w Iwinie. W tym roku również nie zapomnieliśmy o tych, którzy odeszli...

uczniowie klasy 8 sprzątają cmentarz

LEKCJA HISTORII - WIZYTA W MUZEUM W SZCZECINKU

wizyta w muzeum klas 6-8 wizyta w muzeum klas 6-8 wizyta w muzeum klas 6-8

„PRZERWA NA CZYTANIE”

Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w Międzynarodowej Akcji Przerwa na czytanie. Sama akcja miała miejsce w szkole 26 października, jednak już wcześniej wszystkie klasy się do niej przygotowywały. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego i klas I-III poznawali baśnie i legendy, a w dniu akcji wspólnemu czytaniu towarzyszyły im samodzielnie przygotowane rekwizyty, niektórzy również zadbali o przebranie. Starsi wykonali plakaty z hasłami promującymi czytelnictwo.

Z powodu pandemii przerwa na czytanie odbywała się w poszczególnych salach, w których uczniowie mieli lekcje

W całej akcji wzięło udział 86 uczniów i nauczycieli.

oddział przedszkolny słucha kota w butach Alan czyta uczniowie klasy 3 z wychowawcą zaczytana klasa 6

DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO

7 października 2021 dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku aspirant Anną Matys. Podczas spotkania funkcjonariuszka przekazała najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznych zachowań – nie tylko na drodze. Rozmowa na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym przy wykorzystaniu elementów Edukacyjnego Miasteczka Ruchu Drogowego "Autochodzik” stała się świetną okazją do przećwiczenia prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Zmieniające się światła oraz pojawiające się na jezdni pojazdy dodatkowo uatrakcyjniły naukę prawidłowego zachowania na jezdni.

Spotkanie z przedstawicielem policji

Spotkanie z przedstawicielem policji

Podczas spotkania nasz Gość wyjaśniał uczestnikom konieczność noszenia elementów odblaskowych, które chronią ich przed niebezpieczeństwem a przede wszystkim mogą uratować im życie. Podczas spotkania nie zabrakło zabaw, które dodatkowo utrwaliły zasady a także doskonaliły ważny na drodze refleks i spostrzegawczość.

Spotkanie z przedstawicielem policji

Spotkanie z przedstawicielem policji

Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe oraz odblaski.

Anna Purgal


OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w tym roku przypadał na 1 października. Jednak ze względu na panującą sytuację w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodziliśmy na zajęciach matematyki w dniach od 01.10 do 05.10.2021r. W tych dniach uświadamialiśmy innym iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Można się uczyć jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje. Uczniowie klas starszych mieli okazje odświeżyć sobie niezbędną wiedzę, dzięki gazetce zamieszczonej na holu szkolnym oraz w dniu święta zmierzyć się z łamigłówkami matematycznymi. Największe emocje wzbudził test z zakresu mnożenia i dzielenia w zakresie 100. W klasie IV mistrzem tabliczki mnożenia została Katarzyna Kacprzak, w klasie V mistrzyniami zostały: Mariola Glanc i Amelia Szymańska, w klasie VI mistrzynią okazała się Klaudia Mejer, w klasie VII – Wiktoria Pietrzak a w klasie VIII mistrzem tabliczki mnożenia został Mariusz Kiełtyka.

Indywidualne rozwiązywanie testu z zakresu tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 100

Matematyczne łamigłówki w klasie V

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratulujemy wszystkim.

Samorząd Uczniowski

Matematyczne łamigłówki w klasie VIII

Test matematyczny w klasie VIII

DZIEŃ JABŁKA W KLASIE PIERWSZEJ

28 września pierwszaki uczciły Dzień Jabłka.

Dzień rozpoczęliśmy od zabawy "Zgadnij kto to?", podczas której uczestnicy za pomocą zmysłu dotyku próbowali rozpoznać ukrytego w czarodziejskim worku gościa specjalnego. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem.

degustacja soku

dzień jabłka w klasie pierwszej

Tego dnia pierwszaki rozmawiały na temat wyglądu jabłek, kolorów, wielkości, kształtu i smaku różnych odmian. Nie obyło się bez degustacji smakołyku. Uczniowie dowiedzieli się, że bardzo ważne jest to, żeby jabłka jeść ze skórką. Należy tylko pamiętać, aby przed spożyciem dokładnie je umyć. Wszystkie kolejne zabawy podczas pobytu dzieci w tym dniu w szkole dotyczyły oczywiście jabłek. Były to zabawy ruchowe, tańce oraz zabawy dydaktyczne. Wszyscy uczniowie razem wykonali piękny plakat, czerwone jabłuszko z bibuły.

Pierwszaki poznają jabłka za pomocą zmysłów

Poznajemy przetwory z jabłek

Dzień Jabłka zakończył jabłkowy akcent - po ciężkiej pracy uczniowie delektowali się przepysznym sokiem jabłkowym. Kolorowy DZIEŃ JABŁKOWY zaliczamy do bardzo udanych i zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin.

Przetwory z jabłek

Wykonanie plakatu jabłka w klasie pierwszej

OLIMPIADA GIER I ZABAW

W piątek, 24 września dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w Olimpiadzie gier i zabaw.

Zabawa rozpoczęła się od uroczystego ślubowania wszystkich olimpijczyków. Wspólna rozgrzewka była początkiem świetnej zabawy. Każdy uczestnik spróbował swoich sił w biegu z przeszkodami, rzucie do celu, slalomie, skoku w dal i wielu innych konkurencjach wymagających sprytu i zręczności. Po zaciętej walce, której towarzyszyła duża dawka emocji, wszyscy uczniowie otrzymali medale.

Olimpiada zakończyła się wesołą zabawą z chustą animacyjną. Gry i zabawy dla dzieci przygotowały pani Renata Piątkowska oraz pani Anna Purgal.

Anna Purgal

ht">Anna Purgal