"... Organizacja samorządności w szkole polega na tym, by oddać w ręce młodzieży ich sprawy tak, by realizując własne cele, stawali się partnerami nauczycieli w realizacji celów, które stawia im szkoła ..."
W szkole podstawowej dzieci po raz pierwszy spotykają się z pojęciem samorządności, czyli z możliwością współdziałania, współtworzenia "rodziny" szkolnej i współpracowania z nauczycielami i pracownikami. Dlatego też na tym etapie kształcenia uczniowie zostają wdrożeni do samodzielności, zapoznani z możliwościami tworzenia, współpracy, dialogu, z umiejętnością dążenia do dobra wspólnego oraz z uświadamianiem sobie ponoszenia odpowiedzialności za siebie i za innych.
Samorząd Uczniowski w naszej szkole stanowią wszyscy uczniowie klas starszych . Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego odbywają się we wrześniu. Kandydaci wybierani są z Samorządów Klasowych poszczególnych klas. Natomiast Radę Samorządu Uczniowskiego tworzą przedstawiciele społeczności uczniowskich klas IV - VIII, będących Samorządami Klasowymi. Kadencja Zarządu i Rady Samorządu Uczniowskiego trwa jeden rok.
Samorząd Uczniowski opisuje wydarzenia szkolne na stronie internetowej naszej szkoły i Gminy Grzmiąca (www.grzmiaca.org.pl).
ZARZĄD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
przewodnicząca - Aleksandra Pacholczyk
zastępca przewodniczącego - Agata Szewczyk
skarbnik -Klaudia Mejer
sekretarz - Katarzyna Kacprzak
Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) to największy, najstarszy i najbardziej rozpoznawalny w Polsce program edukacji finansowej. Oszczędzanie w SKO w naszej szkole ma swoją długą historię. Na łamach kronik szkolnych odnajdujemy informacje, że początki SKO w naszej szkole sięgają lat siedemdziesiątych. Świadczą o tym zapisy odnalezione na kartach kroniki pochodzącej z roku szkolnego 1971/72:
Zadania Rady wynikają z uniwersalnej idei pomocy bliźniemu, która powinna być praktykowana w stosunku do każdego człowieka w potrzebie, bez względu na jego przekonania, wyznanie, narodowość, czy rasę. Rada w swojej działalności kładzie także nacisk na współtworzenie na terenie Szkoły oraz wśród społeczności lokalnej.
Są to w szczególności:
1) uwrażliwienie na różne obszary ludzkiej biedy i krzewienie ducha czynnej miłości bliźniego,
2) rozeznanie konkretnych potrzeb w najbliższym środowisku, szkole oraz organizowanie pomocy,
3) stała współpraca i włączanie się w akcje prowadzone przez inne organizacje,
4) działanie na rzecz środowiska lokalnego,
5) współdziałanie z innymi organizacjami młodzieżowymi, a także z organizacjami pozarządowymi, fundacjami, stowarzyszeniami, działającymi na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego,
ZARZĄD RADY WOLONTARIATU
PRZEWODNICZĄCY - Agata Szewczyk
SKARBNIK - Aleksandra Pacholczyk
OPIEKUNOWIE RADY: Jowita Okurowska